PIC18LF26K40-I/SP
Part Number:
PIC18LF26K40-I/SP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP
In Stock:
399
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
3.6K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V