PIC16C505-20I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC16C505-20I/SL
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
11
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
72 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V