AT89C51RC-24PU
Part Number:
AT89C51RC-24PU
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40PDIL
Connectivity :
SPI, UART/USART
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
40-PDIL
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V