PIC18F66K22-I/PTRSL
Part Number:
PIC18F66K22-I/PTRSL
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x12b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
53
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V