MC8610TVT1066JB
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MC8610TVT1066JB
Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU MPC86XX 1.066GHZ 783BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
PowerPC e600
Display & Interface Controllers :
DIU, LCD
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
783-BBGA, FCBGA
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DDR, DDR2
SATA :
Security Features :
Speed :
1.066GHz
Supplier Device Package :
783-FCPBGA (29x29)
USB :
Voltage - I/O :
1.8V, 2.5V, 3.3V