MCIMX6S5DVM10AD
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MCIMX6S5DVM10AD
Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Graphics Acceleration :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 95°C (TJ)
Package / Case :
624-LFBGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
SATA :
Security Features :
Speed :
1.0GHz
Supplier Device Package :
624-MAPBGA (21x21)
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O :
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V