MPC855TZQ66D4
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Part Number:
MPC855TZQ66D4
Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
In Stock:
77
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Core Processor :
MPC8xx
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 95°C (TA)
Package / Case :
357-BBGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
USB :
Voltage - I/O :
3.3V