MC68HC000EI20
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Part Number:
MC68HC000EI20
Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU M680X0 20MHZ 68PLCC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
EC000
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V