74HCT4067PW-Q100J
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
74HCT4067PW-Q100J
Category:
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Description:
IC MUX 16:1 120OHM 24TSSOP
Manufacturer :
Nexperia
Category :
-3db Bandwidth :
100MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
3.5pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
6Ohm
Charge Injection :
Crosstalk :
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
800nA
Mounting Type :
Surface Mount
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
16:1
Number of Circuits :
1
On-State Resistance (Max) :
120Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
24-TSSOP
Switch Circuit :
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
65ns, 60ns
Voltage - Supply, Dual (V±) :
Voltage - Supply, Single (V+) :
4.5V ~ 5.5V