SN75LP185ADW
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
SN75LP185ADW
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Description:
IC LP MULTIPLE DRVR/RCVR 20-SOIC
In Stock:
893
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Data Rate :
Duplex :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
3/5
Operating Temperature :
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protocol :
RS232
Receiver Hysteresis :
Supplier Device Package :
20-SOIC
Type :
Transceiver
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V