LMV7275MGX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LMV7275MGX/NOPB
Category:
Comparators
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SC70-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Comparators
CMRR, PSRR (Typ) :
78dB CMRR, 80dB PSRR
Current - Input Bias (Max) :
0.01µA @ 5V
Current - Output (Typ) :
Current - Quiescent (Max) :
14µA
Hysteresis :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Active
Propagation Delay (Max) :
2.1µs
Supplier Device Package :
SC-70-5
Type :
General Purpose
Voltage - Input Offset (Max) :
4mV @ 5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.8V ~ 5.5V, ±0.9V ~ 2.75V