MC74ACT240M
Manufacturer:
Motorola
Part Number:
MC74ACT240M
Category:
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Manufacturer :
Motorola
Category :
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Package / Case :
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V