M74HC390RM13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
M74HC390RM13TR
Category:
Counters, Dividers
Description:
IC DECADE COUNTER DL 4BIT 16SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Counters, Dividers
Count Rate :
79 MHz
Direction :
Up
Logic Type :
Counter, Decade
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Reset :
Asynchronous
Supplier Device Package :
16-SO
Timing :
Synchronous
Trigger Type :
Negative Edge
Voltage - Supply :
2 V ~ 6 V