MC74ACT175DR2
Manufacturer:
Motorola
Part Number:
MC74ACT175DR2
Category:
Flip Flops
Description:
FLIP FLOP D-TYPE BUS INTERFACE P
Manufacturer :
Motorola
Category :
Flip Flops
Clock Frequency :
175 MHz
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Current - Quiescent (Iq) :
8 µA
Function :
Master Reset
Input Capacitance :
4.5 pF
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
11ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Complementary
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
16-SOIC
Trigger Type :
Positive Edge
Type :
D-Type
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V