74HC112PW/S500118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
74HC112PW/S500118
Category:
Flip Flops
Description:
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16TSSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Flip Flops
Clock Frequency :
71 MHz
Current - Output High, Low :
5.2mA, 5.2mA
Current - Quiescent (Iq) :
4 µA
Function :
Set(Preset) and Reset
Input Capacitance :
3.5 pF
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
30ns @ 6V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
1
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type :
Complementary
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
16-TSSOP
Trigger Type :
Negative Edge
Type :
JK Type
Voltage - Supply :
2V ~ 6V