CD74HC03M96
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
CD74HC03M96
Category:
Gates and Inverters
Description:
IC GATE NAND OD 4CH 2-INP 14SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
-, 5.2mA
Current - Quiescent (Max) :
2 µA
Features :
Open Drain
Input Logic Level - High :
1.5V ~ 4.2V
Input Logic Level - Low :
0.5V ~ 1.8V
Logic Type :
NAND Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
17ns @ 6V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
4
Number of Inputs :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply :
2V ~ 6V