SN74LVC2G14IDCKRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
SN74LVC2G14IDCKRQ1
Category:
Gates and Inverters
Description:
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
32mA, 32mA
Current - Quiescent (Max) :
10 µA
Features :
Schmitt Trigger
Input Logic Level - High :
1.4V ~ 3.7V
Input Logic Level - Low :
0.3V ~ 1.4V
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.3ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Inputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SC-70-6
Voltage - Supply :
1.65V ~ 5.5V