W25B40AVSNIG
Manufacturer:
Winbond Electronics Corporation
Part Number:
W25B40AVSNIG
Category:
Memory
Description:
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Manufacturer :
Category :
Memory
Access Time :
Clock Frequency :
40 MHz
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
FLASH
Memory Interface :
SPI
Memory Organization :
512K x 8
Memory Size :
4Mbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-SOIC
Technology :
FLASH
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V