AS6C8016-55TINTR
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Part Number:
AS6C8016-55TINTR
Category:
Memory
Description:
IC SRAM 8MBIT PARALLEL 48TSOP I
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Category :
Memory
Access Time :
55 ns
Clock Frequency :
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
512K x 16
Memory Size :
8Mbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
48-TSOP I
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V