AS6C4008-55PINTR
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Part Number:
AS6C4008-55PINTR
Category:
Memory
Description:
MEMORY
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Category :
Access Time :
55 ns
Clock Frequency :
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
512K x 8
Memory Size :
4Mbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
32-PDIP
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V