HPDSF-12B.50
Manufacturer:
FRÄNKISCHE USA
Part Number:
HPDSF-12B.50
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Description:
FIPLOCK, HD, PA12 MOD BS, NW12,
Manufacturer :
FRÄNKISCHE USA
Category :
Abrasion Protection :
Color :
Black
Diameter - Inside :
0.472" (12.00mm)
Diameter - Outside :
0.618" (15.70mm)
Environment Protection :
Weather Resistant
Features :
Heat Protection :
Length :
164' (50.00m)
Liquid Protection :
Material :
Polyamide (PA12), Nylon 12
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-50°C ~ 110°C