MT58L256L36FS-7.5TR
Manufacturer:
Micron Technology
Part Number:
MT58L256L36FS-7.5TR
Category:
Memory
Description:
IC SRAM 8MBIT PAR 113MHZ 100TQFP
Manufacturer :
Micron Technology
Category :
Memory
Access Time :
7.5 ns
Clock Frequency :
113 MHz
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
256K x 36
Memory Size :
8Mbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20.1)
Technology :
SRAM - Standard
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V