AT34C02BY5-10YU-1.7
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT34C02BY5-10YU-1.7
Category:
Memory
Description:
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Category :
Memory
Access Time :
900 ns
Clock Frequency :
400 kHz
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
EEPROM
Memory Interface :
I²C
Memory Organization :
256 x 8
Memory Size :
2Kbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Technology :
EEPROM
Voltage - Supply :
1.7V ~ 3.6V