DBN0.50BK100
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
DBN0.50BK100
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Description:
DURA BRAID 1/2" BLACK 100'
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside :
0.628" (15.95mm)
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Salt Resistant, Snag Resistant
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-45°C ~ 120°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeving
Type Attributes :
Braided
Wall Thickness :
0.064" (1.63mm)