SST25VF016B-50-4I-S2AF
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SST25VF016B-50-4I-S2AF
Category:
Memory
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Memory
Access Time :
Clock Frequency :
50 MHz
DigiKey Programmable :
Verified
Memory Format :
FLASH
Memory Interface :
SPI
Memory Organization :
2M x 8
Memory Size :
16Mbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-SOIC
Technology :
FLASH
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V