NCP1060AD100R2G
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
NCP1060AD100R2G
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Description:
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
Manufacturer :
onsemi
Category :
Control Features :
Duty Cycle :
66%
Fault Protection :
Over Load, Over Power, Over Temperature, Short Circuit
Frequency - Switching :
100kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Either
Package / Case :
10-SOP (0.154", 3.90mm Width)
Power (Watts) :
8.3 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
10-SOIC
Topology :
Buck, Flyback
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
9 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7V ~ 20V