NCP1271D65R2G
Part Number:
NCP1271D65R2G
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Category :
Control Features :
Duty Cycle :
80%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
65kHz
Internal Switch(s) :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Power (Watts) :
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
7-SOIC
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
Voltage - Start Up :
12.6 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
10V ~ 20V