AAT3683IOQ-4.2-2-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions, Inc.
Part Number:
AAT3683IOQ-4.2-2-T1
Category:
Battery Chargers
Description:
IC LI-ION CHARGER 16TDFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
1A
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Interface :
USB
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
10-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Programmable Features :
Current, Timer
Supplier Device Package :
10-STDFN (2.2x2.2)
Voltage - Supply (Max) :
7.5V