AAT3685IWP-4.2-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions, Inc.
Part Number:
AAT3685IWP-4.2-T1
Category:
Battery Chargers
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12TDFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
1A
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Over Temperature, Over Voltage
Interface :
Serial
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case :
12-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Programmable Features :
Supplier Device Package :
12-TDFN (3x3)
Voltage - Supply (Max) :
5.5V