LM3743MMX-300/NOPB
Part Number:
LM3743MMX-300/NOPB
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 10MSOP
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
Duty Cycle (Max) :
91%
Frequency - Switching :
300kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Obsolete
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
10-VSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V