CHL8103-12CRT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
CHL8103-12CRT
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG BUCK 40VQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Enable, Power Good
Duty Cycle (Max) :
Frequency - Switching :
200kHz ~ 1.2MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
3
Output Type :
PWM
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Serial Interfaces :
I²C
Supplier Device Package :
PG-VQFN-40-903
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V