AP2007SL-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP2007SL-13
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Enable, Phase Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
85%
Frequency - Switching :
200kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
8-SOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 20V