LTC3807MPUDC#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Part Number:
LTC3807MPUDC#PBF
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
LTC3807 - Low IQ, Synchronous St
Manufacturer :
Linear Technology
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
Yes
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
Duty Cycle (Max) :
99%
Frequency - Switching :
50kHz ~ 900kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
20-QFN (3x4)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 38V