S-8533A27AFT-TB-U
Manufacturer:
ABLIC
Part Number:
S-8533A27AFT-TB-U
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 8TSSOP
Manufacturer :
ABLIC
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Enable, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
100%
Frequency - Switching :
300kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 16V