UCC28C56HDR
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
UCC28C56HDR
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
INDUSTRIAL, 30-V, LOW-POWER CURR
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
Yes
Control Features :
Current Limit, Dead Time Control, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
100%
Frequency - Switching :
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Boost, Buck, Flyback, Forward, SEPIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
14.5V ~ 28V