UC2844AD8TR/81541
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
UC2844AD8TR/81541
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
CURRENT MODE PWM CON
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Frequency Control
Duty Cycle (Max) :
48%
Frequency - Switching :
Up to 500kHz
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive, Isolation Capable
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Boost, Buck, Flyback, Forward
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
10V ~ 30V