TPS40055PWPR
Part Number:
TPS40055PWPR
Description:
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
94%
Frequency - Switching :
Up to 1MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
16-HTSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V ~ 40V