LTC1735CF#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LTC1735CF#PBF
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
In Stock:
5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
No
Control Features :
Enable, Power Good, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
99.4%
Frequency - Switching :
300kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 30V