TPS40055PWP
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
TPS40055PWP
Category:
DC DC Switching Controllers
Description:
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
In Stock:
80
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
Yes
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
94%
Frequency - Switching :
Up to 1MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Package / Case :
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
16-HTSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V ~ 40V