PIP202-12M-2,518
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
PIP202-12M-2,518
Category:
Full Half-Bridge Drivers
Description:
IC HALF BRIDGE DRVR 25A 68HVQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Full Half-Bridge Drivers
Applications :
Synchronous Buck Converters
Current - Output / Channel :
25A
Current - Peak Output :
200A
Fault Protection :
Features :
Bootstrap Circuit
Interface :
PWM
Load Type :
Inductive
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Half Bridge
Package / Case :
68-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Rds On (Typ) :
Supplier Device Package :
68-HVQFN (10x10)
Technology :
Power MOSFET
Voltage - Load :
25V (Max)
Voltage - Supply :
3.3V ~ 12V