MPQ18021HS-A-LF-Z
Part Number:
MPQ18021HS-A-LF-Z
Category:
Gate Drivers
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
2.5A, 2.5A
DigiKey Programmable :
Not Verified
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
115 V
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
1V, 2.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
12ns, 9ns
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
9V ~ 18V