IR2103STR
Part Number:
IR2103STR
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink) :
210mA, 360mA
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
600 V
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 3V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V