IR2102STR
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IR2102STR
Category:
Gate Drivers
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
210mA, 360mA
DigiKey Programmable :
Not Verified
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
600 V
Input Type :
Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 3V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns, 50ns
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V