IRS2003PBF
Part Number:
IRS2003PBF
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA, 600mA
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.5V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply :
10V ~ 20V