IRS2001MTRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IRS2001MTRPBF
Category:
Gate Drivers
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16MLPQ
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA, 600mA
DigiKey Programmable :
Not Verified
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Not For New Designs
Rise / Fall Time (Typ) :
70ns, 35ns
Supplier Device Package :
16-MLPQ (4x4)
Voltage - Supply :
10V ~ 20V