IRS2008SPBF
Part Number:
IRS2008SPBF
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Channel Type :
Synchronous
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA, 600mA
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.5V
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Last Time Buy
Rise / Fall Time (Typ) :
70ns, 30ns
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V