LTC3900IS8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LTC3900IS8#PBF
Category:
Gate Drivers
Description:
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Synchronous
Current - Peak Output (Source, Sink) :
2A, 2A
DigiKey Programmable :
Not Verified
Driven Configuration :
Low-Side
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
15ns, 15ns
Supplier Device Package :
8-SO
Voltage - Supply :
4.5V ~ 11V