IRS2003STRPBF
Part Number:
IRS2003STRPBF
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA, 600mA
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V