MCP14A0154-E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MCP14A0154-E/SN
Category:
Gate Drivers
Description:
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
In Stock:
254
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
1.5A, 1.5A
DigiKey Programmable :
Not Verified
Driven Configuration :
Low-Side
Gate Type :
N-Channel, P-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
11.5ns, 10ns
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 18V