LM3500TLX-16/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM3500TLX-16/NOPB
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRIVER RGLTR 400MA 8DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
400mA (Switch)
Dimming :
Frequency :
1MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-WFBGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-DSBGA
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
16V
Voltage - Supply (Max) :
7V
Voltage - Supply (Min) :
2.7V